ЧАСТИННЕ РІШЕННЯ
Політичний астро-трилер
Пролог
– …Е, ми не за це голосували!.. – вигукували одні, жахаючись від діянь «свіжого», ними ж обраного президента.
Звичайно! Хто ж буде голосувати за підвищення пенсійного віку до дев’яноста п’яти років, податку на воду і тепло, зменшення пенсій і зарплат, та ще й за здачу інтересів країни на додаток? І це – тільки найвидатніші «подвиги» нового, нещодавно «вибраного» («вибраного» теж, здебільшого – в лапках) уряду. Ну, а що стосується гласності, демократії, прав людини там усіляких, то… що це взагалі таке?!
– З прозрінням! – відповідали їм інші, нещодавно їхні ж опоненти на виборах. – А ми за ЦЕ взагалі не голосували! Ну, тепер вже пізно: жеріть своїх бандюків, смачного! Ви ж бо їх вибирали тільки тому, щоб змінити ненависну вам «не вашу» владу. Змінили? Отримали те, що заслужили. А тепер-то їх вже нічим не «сковирнеш». І про демократичні перевибори можете забути. Хіба що прилетить астероїд який і накриє їх усіх. Так, щоб у повному складі…
Як відомо, новий уряд завжди гірший за попередній. А в «нових демократіях», зазвичай, – різко гірший. Неймовірно просто. Народ швидко – десь так через півроку зрозумів, ЩО він вибрав. Зайвий раз переконавшись, що «своїх» покидьків не буває. Ну і що? Поговорили, потеревенили на призьбах та на кухнях, та й розійшлися, ганьблячи останніми словами уряд з президентом, долю і себе за тупість і нерозбірливість. Тільки так ганьблячи, щоб ніхто не чув: по телевізору ж бо вже все завжди добре, а кому хочеться зв’язуватися з костоправами з «відповідних органів»?
А оскільки будь-який уряд – від бога (як запевняють його уряду – церковники), то, мабуть, небесам його і знімати.
І прилетів, нарешті, астероїд.
* * *
Десять років тому. Десь між орбітами Марса і Землі.
– А може, відколупнемо від цієї «малої» шматок, та і залишимо його на колишній орбіті? – сказав Денис на повному серйозі. – А що? Нехай пришпиндить який-небудь з наших урядів. Народ нам за це тільки спасибі скаже!
Через кілька секунд він розреготався. Засміялися і інші.
– Жарт, – продовжував Денис, хоча це й так було зрозуміло. – Попадання через десяток років у певну точку Землі під певним кутом входу в атмосферу, щоб не згоріти в ній і не вибухнути над усім містом, як Тунгуський метеорит над тайгою, а влетіти у точно визначену будівлю, не зруйнувавши при цьому прилеглі будинки… Цього поки що не може обчислити жоден комп’ютер. Я вже мовчу про те, що ніхто точно не може сказати, чи буде в той момент в будівлі уряд.
Всі продовжували сміятися, але вже не були настільки впевнені, жартує він чи ні.
Денис Тріска – веселун і заводій екіпажу. «Розважальна ланка». Тема його наукової роботи була: «Часткове рішення задачі ПУ за допомогою загального рішення задачі АН». Ніхто не зміг толком з’ясувати у нього, що це означає. Ну, АН було зрозуміло – астероїдна небезпека. Щодо ПУ він просто відмахнувся: «Превентивне усунення». Знову ж ніхто так толком і не зрозумів, жартує він чи всерйоз. І своє прізвище інтернаціональному екіпажу він теж не переклав. Нехай у словниках пориються, якщо це їм аж надто цікаво!
Те, що Денис назвав «малою», було просто двокілометрового розміру астероїдом, який поки не отримав власного імені – тільки літерно-цифрове позначення. Ще десять днів тому величезний міжпланетний корабель вийшов на орбіту навколо астероїда. Точніше, летів з ним паралельним курсом. Сила тяжіння ж бо у «малої» ніяка, легше прилаштуватися до нього в попутники, ніж виходити на якусь орбіту.
Ну, астероїд як астероїд. Мала, можна навіть сказати, дрібна планетка. Безформна брила, яка «безладно» – навколо декількох осей – обертається, ще й поїдена за мільярди років космічною ерозією. Читай: почорніла від сонячного ультрафіолету, всіяна кратерами і кратерками, поцяткована ущелинами і тріщинами. Нічого особливого. Не враховуючи того, що вона входила до розряду так званих небезпечних астероїдів. Тобто тих, які перетинають орбіту Землі. Власне, це і стало причиною того, що цьому астероїду надав честь своїми відвідинами величезний планетоліт. Зрозуміло, щоб трохи змінити орбіту цього небесного тіла.
Спочатку були виміри там всілякі, проби, розрахунки… І ось нарешті – висадка на поверхню з тим, щоб вмонтувати в неї іонний двигун. Ну, це, звичайно, чоловічих рук справа. Дами корисніші на орбіті, в кораблі – на спостереженні і підстраховці. Незважаючи на те, що серед них – дам – і командир корабля Емма Роджерс.
– Ден, ти б краще справою займався, – зазвучав в навушниках скафандра її голос. – І хочеться тобі повітря на твої жарти витрачати?
– А на що ж мені його ще витрачати, Ем, – відповів Денис, – коли я вже все зробив. На відміну від цих трьох дармоїдів.
– Що стосується мене, – флегматично озвався другий пілот Курт, – то в мене вже теж практично все готове. Так що полегше з дармоїдами. Так можна і на астероїді залишитися.
І він направив вказівний палець на Дениса, зображуючи пістолет. Два інших члена екіпажу – бортінженер Стен і дослідник Рауль – теж заявили, що майже все зі свого боку зробили, пожартувавши приблизно в тому ж дусі.
– Тут, правда, одна заковика вимальовується… – пробурмотів очкарик Рауль. – Реголіт в місці гніздівлі двигуна, схоже, не цілком міцний. Є ймовірність, що під час продуву і першого пуску установки від астероїда таки дещо відвалиться. Відшарується, можна сказати.
– Так буде-таки шматок! – із запалом вигукнув Денис.
– Невеликий, звичайно, але навряд чи комусь сподобається, коли йому на голову звалиться вантажівка.
– Так, хто буде полювати? – з притаманною йому практичністю запитав Курт. – Знову кинемо жереб?
– Ой, все б вам у війнушки грати, – зітхнула Емма. – Зоряні. Хлопчаки…
– Та це ми насправді так «косимо» від цього, – пояснив командирові Стен. – Думаєш, ми мріємо витягнути жереб? Астронавт спить – служба йде.
– Атож, і бажано, спить не один, – змовницьким тоном додав Денис.
Радист-навігатор Кетрін, яка знаходилася в кораблі поруч із командиром, хихикнула.
– Пошляк, – зауважила Роджерс.
Коротше, кинули жереб. На пальцях. Найбільше пальців викинув Денис. Як завжди.
Через годину всі були знову в кораблі. Поманеврували трохи, ледь-ледь відвели планетоліт від астероїда… Брила від нього відшарувалася точно в передбачений час. І полетіла, природно, його колишнім курсом. Небезпечним.
Сам астероїд через п’ять років роботи на ньому іонного двигуна, який буде включатися на кілька місяців в районі афелія – найдальшої від Сонця точки орбіти малої планети – перестане перетинати шлях Землі навколо світила і вийде з розряду небезпечних. Навколоземних. У цьому, власне, і складалося «Загальне рішення задачі астероїдної небезпеки».
А ось його – астероїда – осколок…
Ракетний скутер Дениса повернувся на корабель години через три «полювання». Після чого Денис доповів, що осколок був наздогнаний, торпедований і обернений у пил і дрібні камінчики, для Землі безпечні.
Гігантська рибина планетольота, намилувавшись результатами своєї відточеної роботи в цьому районі Сонячної системи і впевнившись, що нічого не випущено з уваги, почала віддалятися від астероїда по довгій дузі в бік матінки-Землі, яка блакитною яскравою зіркою сяяла з трьохсотп‘ятидесяти мільйонів кілометрів – з іншого боку Сонця. Все ще сліпуче звідси, але вже трохи менше, ніж із самої Землі, воно й саме здавалося на тлі космічної безодні однією з мільярдів зірок Галактики. Хоч і дуже яскравою…
Після винаходу термояда і основаних на ньому двигунів подібні маневри перетворилися на буденність…
Ніхто з колег і не подумав перевіряти чи піддавати найменшому сумніву роботу Дениса. Астронавт з п’ятнадцятирічним стажем, з чотирма далекими вильотами – в глибини Сонячної системи!.. На нього можна було покластися більше, ніж на самого себе! Ну, а Денис, звичайно, не сказав товаришам, що насправді вже існують такі комп’ютери, які можуть розрахувати точне падіння метеорита через десять років у певну точку Землі зі строго заданим збитком. Тільки не всі про них знають. Ось він і залишив «в живих» осколок від астероїда, лише підштовхнувши його зарядом в потрібному напрямку. А те, що не можна розрахувати, який там тоді буде уряд, і чи в повному складі, – так народ будь-яким урядом незадоволений! І завжди. Особливо у нас… Уряду ангелів небесних – точно не буде.
І ось саме в цьому полягало «Часткове рішення задачі превентивного усунення».
Що? Злочинець, скажете? Суддя? Моралісти! Чистоплюї! Народ йому тільки спасибі за це скаже.
А це – головне!
Позаочі, звичайно, скаже: хто ж дізнається, що це зробив саме він – простий, веселий хлопець, астронавт з величезним стажем і купою відзнак? Перефразовуючи слова популярної колись пісні, якщо з неба падають вуглисті хондрити, значить, небу так треба.
Епілог
…Як відомо, новий уряд завжди гірше попереднього. А в «нових демократіях», зазвичай, – різко гірше. Разюче просто. Та й хто ж буде голосувати за підвищення пенсійного віку та податку на воду?! Дощову. І на сонячне тепло…
Загалом, народ швидко – приблизно через півроку – зрозумів, ЩО він вибрав. Зайвий раз переконавшись, що «своїх» покидьків не буває. Ну і що? Поговорили, побалакали на призьбах і на кухнях, та й розійшлися, проклинаючи останніми словами уряд з президентом, долю і власний народ за тупість і нерозбірливість. Скрегочучи зубами від безвиході. Тільки так ганьблячи і скрегочучи, щоб ніхто не чув: по телевізору ж бо вже все завжди добре, а кому хочеться зв’язуватися з костоправами з «відповідних органів»?
Але так як будь-який уряд – від бога (як запевняють його – уряду – церковники), то, мабуть, небесам його і знімати.
І прилетів, нарешті, астероїд.
Ну, як – астероїд? Осколок від нього. Від вже не небезпечного для Землі астероїда. Увійшовши в атмосферу під строго заданим кутом, величезний, яскравий шиплячий болід з довгим димним хвостом вписався, куди треба і як треба.
Уряд – бадьорий, свіжий, щойно з відпустки – був на місці і в повному складі. З президентом і парламентом…
Одним невеликим симпатичним кратерком на Землі стало більше.
А одним урядом – менше.
Знову.
2 вересня 2010 р.
Відень, Австрія
……………………………………………
Якщо у вас з’явилося бажання і є можливість підтримати мою творчість матеріально,
після листування особисто зі мною відправляйте ваші ДОБРОВІЛЬНІ ПОЖЕРТВИ через MoneyGram чи Western Union,
або безпосередньо на мій рахунок в Австрії сюди:
RAIFFEISENLANDESBANK NOE-WIEN
Vyacheslav Chubenko
IBAN: AT54 3200 0000 1155 5497
BIC: RLNWATWW
Або
PayPal: asfaya2017@gmail.com
Щиро дякую!